Najlepsze życzenia ślubne


Zwykle największym problemem, z jakim borykają się goście zaproszeni na wesele, to kwestia składania życzeń. Dla niektórych jest to bardzo stresujący moment, ponieważ wymaga improwizacji, nad którą niełatwo zapanować, szczególnie przy tak dużych emocjach. Warto pamiętać, że ten dzień dla nowożeńców również jest bardzo stresujący i pełny skrajnych emocji, więc często wystarczą proste gratulacje.

Życzenia ślubne

Zatem jak składać życzenia ślubne? Co wypada powiedzieć? W doborze życzeń najlepiej jest kierować się taktem. Klasyczne życzenia „zdrowia, pomyślności i szczęścia na nowej drodze życia” w zupełności wystarczą. Ta klasyka sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy nie jesteśmy wystarczająco blisko z nowożeńcami, więc wszelkie ironiczne i czasem wulgarne żarty będą nie na miejscu. Tak odważne życzenia mogą zostać odebrane na opak, wprowadzą niezręczną atmosferę i pozostawią niesmak. Zatem szablonowe życzenia będą zdecydowanie lepszym wyborem niż nieudany żart lub sztuczne silenie się na oryginalność.

Podczas składania życzeń należy również pamiętać o zasadzie zachowania prawidłowej kolejności. Jako pierwsi powinni składać życzenia świadkowie, a po nich rodzice młodej pary. Następnie w kolejce powinni ustawić się dziadkowe i rodzice chrzestni. Za nimi pozostała część rodziny i dopiero na końcu przyjaciele pary, znajomi, współpracownicy itd.

Prezenty ślubne

Poza życzeniami składanymi osobiście wielu gości wręcza młodej parze kartki okolicznościowe, albumy i prezenty. W przypadku kartek i albumów mamy możliwość napisania w nich nieco bardziej osobistych i oryginalnych życzeń, które dla młodych są świetną pamiątką. Natomiast jeśli chodzi o prezenty, to bardzo indywidualna sprawa. Obecnie panuje trend informowania gości już podczas zapraszania o tym, jakie prezenty chcieliby otrzymać. Zwykle są to prośby o niekupowanie bukietów kwiatów które, choć są piękne, to niestety bardzo szybko się niszczą i lądują w koszu na śmieci. W zamian nowożeńcy proszą np. o pluszowe misie lub zabawki, które będą mogli przekazać do wybranego domu dziecka, albo o karmy i przysmaki dla potrzebujących zwierząt w schroniskach. W ciągu ostatnich lat bardzo popularne stały się prośby o kupony loteryjne np. lotto.

Nowoczesne elementy na ślubach

Trendy w każdej dziedzinie nieustannie się zmieniają i tak samo jest w przypadku organizacji wesel. Dawniej najważniejszą pamiątką dla młodej pary był film nakręcony z niemal całej uroczystości oraz zdjęcia z pozowanej sesji. Teraz obecność kamerzysty na weselu jest rzadkością. Młodzi chętniej wybierają profesjonalnego fotografa, który uwiecznia uroczystość na fotografiach. Oczywiście nie są to zdjęcia pozowane, ale spontaniczne pełne uśmiechów i radości.

Kolejną fantastyczną pamiątką jest księga gości. Pusta księga wędruje między gośćmi, którzy mają możliwość napisania nowożeńcom coś od siebie. Mogą to być życzenia, podziękowania, a także wesołe anegdoty dotyczące wspólnych wspomnień. Do słów zwykle jest dołączane zdjęcie wykonane na uroczystości za pomocą aparatu polaroid.