Ślub humanistyczny – czym jest?


Jedne pary nie są w stanie wyobrazić sobie ślubu poza kościołem, inne zaś nie potrzebują Boga do zawarcia związku małżeńskiego. Istnieje ponadto jeszcze jedna grupa osób, która stawia na pierwszym miejscu człowieka i właśnie z tego powodu ślub humanistyczny stanowi dla nich idealne rozwiązanie. 

Ślub humanistyczny – jak jest definiowany? 

Ślub humanistyczny jest jedną spośród metod na powiedzenie swojej połówce, że się ją kocha i chce się z nią spędzić całe życie. Chociaż nie pociąga za sobą skutków prawnych i nie jest on ważny dla kościoła czy państwa, to jednakże każdego roku zyskuje coraz większą popularność. Dzieje się tak z uwagi na brak jakichkolwiek ograniczeń. Ślub humanistyczny może zostać zawarty przez każdego. Przystępują do niego osoby homoseksualne, osoby po rozwodzie, jak również ci wszyscy, którzy nie zgadzają się na formułę ślubu cywilnego czy kościelnego. 

Nazwa tej uroczystości wzięła się od słowa angielskiego human, które to oznacza po prostu człowieka. A więc najważniejszą i główną sprawczą siłą w tymże wypadku pozostają ludzie, którzy nie chcą ślubować sobie miłości przed Bogiem, ani też przed urzędnikiem państwowym, a tylko przed innym człowiekiem. Śluby humanistyczne prowadzone są przez mistrzów ceremonii nazywanych także celebrantami. 

Ślub humanistyczny – cena 

Ceny ślubów humanistycznych zbliżone są do cen ślubów cywilnych w plenerze. Zwykle koszty wahają się w granicach 600-1000 zł. W cenie ten zawarto również konsultacje z celebrantem czy też stworzenie odpowiedniego scenariusza. Niewątpliwie, jeżeli para młoda wymarzy sobie jakieś ekscytujące i wyjątkowe wydarzenie, przykładowo ślub w czasie lotu balonem albo ceremonię zorganizowaną podczas wyjazdu zagranicznego, należy się liczyć ze wzrostem ceny całej uroczystości.