Pierścionek zaręczynowy – z jakimi tradycjami się wiąże?


Zaręczyny to nie tylko rozpoczęcie nowego etapu w życiu, ale także dbałość o tradycję i wyjątkowość chwili. Wiele osób zadaje sobie pytanie, na którym palcu nosi się pierścionki zaręczynowe, chcąc dobrze zaplanować uroczystość. Warto zapoznać się z pewnymi zasadami. 

Serdeczny palec to stałe miejsce dla pierścionka zaręczynowego 

Zwyczaje związane z zaręczynami i ślubnymi uroczystościami są różnorodne. Wiele zależy od kraju, preferencji samych narzeczonych, a także kultury, w której żyją. Biorąc pod uwagę pewne różnice i odmienne tradycje, można znaleźć jedną wspólną rzecz – to, na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy. Mimo, że – w zależności od kraju – przyszłe panny młode mogą umieszczać go na lewej lub prawej dłoni, jedna kwestia pozostaje niezmienna. Pierścionek zaręczynowy nosi się na palcu serdecznym. Ta część ciała – według dawnych wierzeń – symbolizuje trwałość miłości. Zapoczątkowali to prawdopodobnie starożytni Egipcjanie, którzy wskazywali na to, że przez serdeczny palec przechodzi żyła prowadząca do serca. Zwyczaj ten był praktykowany także w kolejnych epokach i przetrwał do dziś. 

Prawa czy lewa dłoń? Sprawa wcale nie jest tak oczywista 

Planując noszenie pierścionka zaręczynowego można pogubić się w różnych zasadach i konfiguracjach umieszczania go na palcach. Kraje często posiadają swoje własne tradycje. W niektórych rejonach świata biżuterię tego typu nosi się na lewej dłoni, w innych na prawej. Nierzadko też pierścionki zmieniają swoje położenie przed ślubem i po ślubie. Mimo, że najczęściej pierścionek zaręczynowy pełni funkcję „zastępczą” i po zaślubinach w jego miejsce trafia obrączka, coraz częściej można spotkać się z umieszczaniem obu symboli na tym samym palcu. 

Jak nosi się pierścionki zaręczynowe w Polsce? 

W Polsce najczęściej można spotkać się z zasadą noszenia pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej dłoni przed ślubem, a po ślubie przechodzi on na lewą dłoń. Warto przytoczyć tutaj pewną historię, która wyróżnia się spośród tradycji innych krajów. Po powstaniu styczniowym kobiety, chcąc wesprzeć wdowy, których mężowie zginęli w walkach, zaczęły przekładać obrączki z lewej dłoni na prawą. W okresie przed powstaniem kobiety zamężne nosiły obrączki na lewej dłoni, a wdowy na prawej. W geście solidarności i na znak żałoby po poległych w powstaniu na stałe zmieniły się zasady noszenia pierścionków zaręczynowych i obrączek. 

Z niektórych źródeł wynika, że prawa dłoń była oczywistym wyborem na noszenie pierścionka zaręczynowego – jako ta, którą posługuje się większość osób przy wykonywaniu różnych czynności. 

Co można zrobić z pierścionkiem zaręczynowym po ślubie? 

Najczęstszą opcją, którą praktykuje wiele pań po wyjściu za mąż, jest przełożenie pierścionka na palec serdeczny lewej dłoni. Dzięki temu obrączkę można nosić w miejscu, w którym jeszcze niedawno umieszczony był pierścionek. Coraz częściej można też zauważyć noszenie pierścionka i obrączki na tym samym palcu lub też zawieszenie pierścionka zaręczynowego na łańcuszku lub przy bransoletce. Istotne jest, by dobrze czuć się na co dzień z noszeniem tak symbolicznej biżuterii.